Menu

0850 304 47 21

info@diyarpatent.com

MARKA

ANASAYFAMARKA
ANASAYFAMARKA
Marka Tescil

Marka Tescil

 

Bir işletmenin mal ve hizmetlerini bir başka işletmenin mal ve hizmetlerinden ayırt etmeyi sağlaması koşuluyla kişi adları dahil, özellikle sözcükler, şekiller, harfler, sayılar, malların biçimi veya ambalajları gibi çizimle görüntülenebilen veya benzer biçimde ifade edilebilen, baskı yoluyla yayınlanabilen ve çoğaltılabilen her türlü işaretlerdir.

Marka Nedir?

Bir işletme kurdunuz. Uzun arayışlardan sonra eşe dosta da danışarak bir isim, şekil veya ses buldunuz. İşte o sizin markanızdır, diyemiyoruz! Çünkü marka aynı sektörden en fazla bir kişinin kullandığıdır. Bunun içinde önce bulduğunuz markanın TPE (Türk Patent Enstitüsü)'ye kayıtlı olmaması gerekiyor. Diyar Marka ve Patent sizin için bu markayı araştırır, uygunluk durumuna bakar, risklerini sizinle karşılıklı konuşarak marka olma yolunda ilk adımı atmanızı sağlar...

Marka Olamayacak işaretler!

    Ticaret alanında herkes tarafından kullanılan ve bilinen meslek adları. (Tıbbi hizmetler için Dr.(doktor),
    Tek başına şehir adları, (İstanbul, Antalya)
    Dini veya milli semboller, (Cami, Haç, Hilal, Polis, Jandarma, Sahil Güvenlik vb.)
    Yöresel terimler (Malatya kayısısı gibi),
    Tanınmış Markalar (Coca Cola, Aygaz, Nike, Adidas)
    Kamu düzeni ve genel ahlaka aykırı markalar,
    Başkası tarafından aynı sınıftaki mal ve hizmetler için tescil müracaatında bulunulmuş veya tescil edilmiş aynı veya benzer markalar.

Dikkat!

    Ticaret unvanları başka kanunlarla tescil edilmiş olsa bile, marka olarak tescil edilmedikçe marka sayılmaz. Ticaret odasına veya esnaf ve sanatkarlar odasına tescil ettirilen unvanlar asla bir marka değildir.
    Gerçek ya da tüzel kişiler birden çok marka tescil başvurusunda bulunabilir.